עצות להורים

 
 
עצות זהב להורים
 
1. הבן את המערכת הצבאית, זכור המערכת הצבאית הינה שונה מהמערכות האזרחיו, מערכת זאת הינה מערכת שנשלטת על ידי משמעת, כלומר הצבא מחליט ופוקד והחייל צריך לבצע.

לכן ניתן להבין כי הצבא אינו שש ושמח ואינו מקדם בברכה התערבות חיצונית, וזאת למרות שכיום יש פתיחות יותר מבעבר.

מנגד ניתן לומר כי ההורים עצמם אינם מפנימים את המערכת ואינם יודעים כיצד לדבר עם המפקדים שכאמור נמצאים בתוך מערכת שבה הם השליטים, ובדרך הטבע אינם ששים לביקורת ולהתערבות חיצונית. 

ישנם הורים המרבים להתערב בשירות הצבאי, וישנם הורים הדוגלים באי-התערבות
הדרך הנכונה עוברת אי-שם באמצע. ישנם מקרים בהם לחייל נעשה עוול אמיתי, ורצוי ונכון להתערב בנעשה. ישנם מקרים בהם עדיף שלא להתערב. 

2.  חשוב, תדעו מה קורה לבן שלכם. זה חשוב גם לו. גם אם הבן אומר לך "עזוב, אבא, אני אסתדר", חשוב לו לדעת שאתה מתעניין במה שקורה. חשוב שתקבל מן הבן מידע מלא ככל האפשר, וחשוב עוד יותר שתבין שלפעמים הבן לא מוסר לך את כל המידע. 

הורים רבים לחיילים אשר ייצגתי אמרו לי "אני יודע שהבן שלי לא ישקר לי". רבים מאותם חיילים הודו בפני שהם משקרים להוריהם. עליך להבין שלפעמים הבן אינו מציג בפניך את התמונה המלאה. אם כך הם פני הדברים, הבן עושה כך בגלל שהוא חושש מתגובתך, או מכך שתתאכזב ממנו.

3.  אל תהסס לדבר עם מפקדיו של הבן שלך כדי לדעת מה עובר עליו. אין בכך כל פסול, ואף מרבית המפקדים מכבדים הורים המתעניינים בגורל ילדיהם.

עליך לזכור מספר כללי ברזל:

א.·        לעולם אל תגיד למפקדיו של הבן שלך מה לעשות.

ב.·        לעולם אל תצעק על מפקד של הבן שלך.

ג. ·        לעולם אל תגיד למפקדיו של הבן שלך שהם עושים משהו שהוא לא בסדר.


מפקדים בצבא מכבדים מעורבות הורים אך שונאים התערבות של הורים בענייניהם. בכל שיחה עם המפקד עליך לכבד את העובדה שהוא מפקד של בנך. עליך להבין שאם לא תכבד אותו, אתה עלול להזיק לבנך. 

פנה תמיד בנימוס לגורם צבאי,אם לדעתך נעשה לילדך עוול פנה בתקיפות אך בנימוס, לא בצעקות אל הגורם הצבאי, תן לו להרגיש שאתה סומך עליו ושאתה מצפה ממנו לפתרון, אך תן לו להרגיש שלא תסתפק בתשובות סתמיות ואם יהיה צורך תפנה הלאה.

אם תנקוט בשיטה זו, מרבית הבעיות של בנך בצבא ייפטרו. הורים רבים טועים וצועקים על מפקדיהם של ילדיהם, ובדרך זו, נותנים בידי המפקדים מפלט פשוט של טריקת הטלפון, והפנייתם לגורמי חוץ. בדרך כלל, גם מנציב קבילות החיילים ומקצינת פניות הציבור לא תצמח הישועה, אם לא תהיה בידיך את מלוא האינפורמציה על הנעשה ביחידה. 

4. בבעיות מטפלים מיד ויפה שעה קודם, אם תזניח או תחכה שאולי דברים יסתדרו, יביא הדבר לנזק אדיר וברוב המקרים המצב יעשה חמור יותר.

5. זכור --  אין דברים נכונים, מדבריו של כב´ נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, לפיהם השירות הצבאי אינו חוצץ בין אדם לזכויותיו. לכל חייל זכויות אדם בסיסיות, ואין לפגוע בהן. 

ישנה שמועה בצבא כי חיילים הם "רכוש הצבא". שמועה זו אינה נכונה. אף חייל הוא לא רכוש של אף אחד.

במקרה של תופעות אסורות, יש לפנות לגורמים המוסמכים על מנת לעצור אותן.